Greece

Άρα παραμένω και εδώ όπως έχει απο
το εργοστάσιο και πάμε full για πτήσεις!
 
Άρα παραμένω και εδώ όπως έχει απο
το εργοστάσιο και πάμε full για πτήσεις!
βρε ορμα του εκει.. ορμα του να ζηλευουμε εμεις που μας εχει κλεισει ο καιρος παλι.. χεχε
προτεινω να μπεις στη φαντομ 3 γκρις ομαδα στο φουβου.. να μαθεις περισσοτερα πανω σε οτι αφορα το ντρονακι σου
 
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα:
Στην μια μπαταρία με 14 κύκλους φόρτισης μου έβγαλε ένα μήνυμα κάτι για την υγεία της μπαταρίας (δεν πρόλαβα να το διαβάσω).
Αυτό μου το εμφάνισε σε με πλήρη ισχύ από το 10Μ και προς τα πάνω.
Δεν είδα κάποια διάφορα στα volt ανά κελί και το ποσοστό της ήταν περίπου στο 60%.

Τι μπορεί να ήταν αυτό ?
Πως μπορεί να γίνει το calibration της μπαταρίας (μόνο πλήρη αποφόρτιση)?
Μετά από πόσους κύκλους φορτίσεις πρέπει να ανησυχούμε ?
 
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα:
Στην μια μπαταρία με 14 κύκλους φόρτισης μου έβγαλε ένα μήνυμα κάτι για την υγεία της μπαταρίας (δεν πρόλαβα να το διαβάσω).
Αυτό μου το εμφάνισε σε με πλήρη ισχύ από το 10Μ και προς τα πάνω.
Δεν είδα κάποια διάφορα στα volt ανά κελί και το ποσοστό της ήταν περίπου στο 60%.

Τι μπορεί να ήταν αυτό ?
Πως μπορεί να γίνει το calibration της μπαταρίας (μόνο πλήρη αποφόρτιση)?
Μετά από πόσους κύκλους φορτίσεις πρέπει να ανησυχούμε ?

Σε τι θερμοκρασία έγινε; Είχα και εγώ ένα "περίεργο" όταν έκανα κάτι δοκιμές σε χειμωνιάτικες θερμοκρασίες και δεν είχα ζεστάνει τη μπαταρία. Μετά κατάλαβα πως ήταν αναμενόμενο. Ασχέτως πάντως, ένα calibration κάθε τόσο (ίσως 15-20 φορτίσεις-δεν είμαι σίγουρος) δεν βλάπτει. Και ναι απαιτεί αποφόρτιση από όσο γνωρίζω. Βασικά ότι λέει το manual. Αυτά από μένα που είμαι περιστασιακός χρήστης του Phantom.
 
Δεν θυμάμαι την θερμοκρασία της μπαταρίας. Πάντως του περιβάλλοντος ήταν περίπου στους 10oC.
 
Δεν θυμάμαι την θερμοκρασία της μπαταρίας. Πάντως του περιβάλλοντος ήταν περίπου στους 10oC.

Οκ (νομίζω ότι περνάμε από τα ίδια προβλήματα). Όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι κάτω από 14-15οC και η μπαταρία έχει πέσει σε αυτή τη θερμοκρασία (δεν την είχες κάπου ζεστά) δεν λειτουργεί σωστά. Ακριβώς επειδή ολες οι μπαταρίες Lipo έχουν απρόβλεπτα μειωμένη απόδοση σε τέτοιες θερμοκρασίες η "εξυπνη" DJI μπαταρία προσπαθεί να σε προστατεύσει. Πιθανότατα εκεί ήταν το θέμα σου. Κράτα την μπαταρία ζεστή (στο μπουφάν σου ή σε ενα θερμαινόμενο χώρο) αν πρόκειται να την χρησιμοποιήσεις. Όταν είναι οριακά ζεστή, κανε hovering σε χαμηλό ύψος (δεν βλάπτει). Αυτά ξέρω. Ασχέτως πάντως, το ζήτημα του calibration ισχύει και χρειάζεται κάθε τόσο.
Και όπως γράφω πάντα... δεν είμαι ειδικός... αλλοι τα ξέρουν ΠΟΛΥ καλύτερα τα DJI.
 
Θα κάνω την δοκιμή αυτή, αλλά νομίζω ότι είναι σωστό αυτό που λες περί θερμοκρασίας....
Θα το δοκιμάσω στην επόμενη πτήση (έχουμε βροχές τώρα...).

Την πυξίδα πως την κάνουμε calibration ? Σε σχετική αναζήτηση είναι 50/50 τα αποτελέσματα.
1ος τρόπος είναι γύρο από τον χείριστη (περιστροφή).
2ος τρόπος είναι γύρο από τον "άξονα" του drone. (αυτό κάνω)

Ποιο είναι τελικά το σωστό ?
 
Θα κάνω την δοκιμή αυτή, αλλά νομίζω ότι είναι σωστό αυτό που λες περί θερμοκρασίας....
Θα το δοκιμάσω στην επόμενη πτήση (έχουμε βροχές τώρα...).

Την πυξίδα πως την κάνουμε calibration ? Σε σχετική αναζήτηση είναι 50/50 τα αποτελέσματα.
1ος τρόπος είναι γύρο από τον χείριστη (περιστροφή).
2ος τρόπος είναι γύρο από τον "άξονα" του drone. (αυτό κάνω)

Ποιο είναι τελικά το σωστό ?

Θα βρεις άπειρο υλικό ψαξε στο youtube. Δεν είναι διαφορετικό από ένα π.χ. κινητό με πυξίδα. Θες να κάνει μια πλήρη περιστροφή οριζόντια (είτε με το 1ο ή το 2ο τρόπο) και μια κοιτώντας τη γη (πάλι και οι δύο μέθοδοι θεωρώ ότι δουλεύουν). Ακολουθείς δηλαδή ότι λέει η εφαρμογή.
Το βασικό λένε ότι είναι να το κάνεις μακριά από μέταλλα (ακόμα και κρυφά μέσα σε κατασκευές όπως το μπετόν).
Εγώ περιστρέφομαι γύρω από τον εαυτό μου κρατόντας το p3a οριζοντια και μετά επαναλαμβάνω με το p3 να κοιτάει στη γη. Οταν η εφαρμογή πει "compass callibrated" όλα οκ.
 
GEIA SE OLOUS (SUGNOMI GIA TA GREEKLISH ALLA MOU EXEI XALASEI TO PLHKTOLOGIO) PROSFATA APEKTISA ENA PHANTOM 4 ADVANCE KAI APOGOITEFTIKA POLY APO THN APOSTASI PTISEIS..
MESA SE POLI OTAN FTANEI STA 400M PERIPOU XANETE TO SIMA.
SE ANOIKTO XORO POU EKANA MIA DOKIMI PAEI MEXRI 800-900M...KAMIA SXESH ME THN APOSTASI POU PERIMENA. MHPOS KANW KATI LA8OS..
EYXARISTW.
 
  • Like
Reactions: BillyN
Θα θέλατε να γραφτείτε μέλη στην ομάδα μας στο Facebook; DJI Greek Mavic Club
 
Γεια σας, παιδιά! Είναι κατάλληλο αυτό το drone για αρχάριους σαν εμένα;

 

Recent Posts

Members online

Forum statistics

Threads
143,066
Messages
1,467,357
Members
104,935
Latest member
Pauos31